Skip to main content

Committee Members

Victoria

Dr. Victoria Pons

Program Committee Chairperson

Director of Technology and Automation, Liberty Lift Solutions

Manfoumbi

Wilfried Manfoumbi

Program Committee Vice-Chairperson

Sr. Production Engineer, Marathon Oil Corporation

Subcommittee Members

Machine Learning and Artificial Intelligence in AL

Rajan Chokshi
Subcommittee Chairperson,
Accutant Solutions

  • Maggy Burns, XTO/XOM
  • Hassan Karimi, SLB
  • Abhijit Kulkarni, Beyond Limits
  • Sebastien Mannai, Amplified Industries
  • Shejuti Silvia, Baker Hughes Production Solutions Digital

Electric Submersible
Pumps

Andres Cardona
Subcommittee Chairperson,
Marathon Oil

  • Jessica Del Pino Castrillon, SierraCol Energy
  • Kyle Hill, Apache
  • Mauricio Monzon, Apache
  • Miguel Munoz, Apache
  • Dustin Ratcliff, HESS
  • Ricardo Teves, Baker Hughes
  • Ketan Sheth, Haliburton
  • Charles Wheeler, ChampionX
  • Dakai Yin, Oxy
     

 

Gas Lift

Michael Romer
Subcommittee Chairperson,
Exxon Mobil

  • Belle Ibanez, Shell
  • Keith McKenzie, Oxy
  • Nicole Lemon, Southwest Research  Institute
  • Steve Reiley, Apache
  • Steve Schwin, Estis Compression
  • Geraldo Spinelli, Petrobras
  • Matt Young, Flowco

Artificial Lift in Unconventional Wells

Bruce Gerrard
Subcommittee Chairperson,
Apache

  • Jeff Christopher, Apche
  • Dennis Harris, Chevron ETC
  • Eduardo Pereyra, University of Tulsa
  • Sarah Shackelford, Weatherford International
  • Amr Zahran, Saudi Aramco

Sucker Rod
Pumps

Kara Walling
Subcommittee Chairperson
Exxon Mobil

  • Anthony Allison, Oxy 
  • Joe Calhoun, Liberty Lift Solutions

  • Jeff DaCunha, Brex LLC

  • Mark Foster, LUFKIN Industries

  • Crystal Hemann, Conocophillips

  • Orlando Magallanes, WellWorx Energy

  • Esteban Oliva, TENARIS

Progressing Cavity
Pumps

Laura Labrador,
Subcommittee Chairperson
Ecopetrol Permain LLC

  • Bill Hearn, ConocoPhillips
  • Clemente Hirschfeldt, Oil Production Consulting
  • Jorge Robles, Oaks-Hill Engineering 
  • Edward Rubiano, Oxy
  • Ken Saveth, K Saveth  Consulting
  • Paul Skoczylas, PCM Artificial Lift Solutions
  • John Sheldon, C-FER Technologies

Hybrid Systems and Plunger Lift

Corey Hardegree
Subcommittee Chairperson,
Oxy

  • Lina Matiz, Ecopetrol America Inc.
  • Jordan Portillo, Oxy
  • Danny Perez, Tally Energy Services